Wydarzenie pt. „Kadryl”

2019-07-25

Fundacja „Mortęska” w ramach popularyzacji wydarzeń kulturalnych na terenie ziemi lubawskiej w dniu 23 lutego 2019 r. zorganizowała na terenie Stajni Mortęgi wydarzenie pt. „Kadryl”.

Oryginalnie Kadryl to nazwa „tańca” salonowego wywodzącego się z Francji za czasów Napoleona. Ów taniec szybko zyskał popularność również w innych krajach europejskich. Najbardziej klasyczna forma tego tańca polegała na tańcu wykonywanym przez 4 pary ustawione w kwadrat i składała się z 5 figur.

Obecnie jest to „taniec” w którym bierze udział kilkanaście koni i jeźdźców, polegający na wykonywaniu danych figur lub układów choreograficznych. Cały pokaz jest wykonywany przy muzyce – rozpoczyna się wjazdem na ujeżdżalnię, potem następuje rozdzielenie się koni. Jeźdźcy poruszają się po ósemkach, wężykach, woltach, a wszystko musi być wykonane synchronicznie i najlepiej symetrycznie do przeciwnej pary.

Fundacja zorganizowała kadryl na terenie krytej ujeżdżalni. Wykonało go 8 amazonek dosiadających koni Stajni Mortęgi. Występ składał się z dwóch części: pierwsza w stylu galowym do utworu „Walc Barbary” znanego z filmu „Noce i dnie”. W części drugiej widzowie mieli okazję oglądać jeźdźców wykonujących układ w rytm nowoczesnej muzyki w strojach na wzór kolorowych jednorożców. Pokaz został nagrodzony gromkimi brawami od licznie zgromadzonej publiczności.

Wstęp na wydarzenie był wolny. Liczba gości przekroczyła oczekiwania organizatorów, ponieważ odwiedziło nas ponad 250 osób – głównie

mieszkańców Lubawy, Mortęg i okolic.