Hubertus 2022

2023-03-17

Fundacja „Mortęska” w ramach popularyzacji wydarzeń kulturalnych na terenie ziemi lubawskiej w dniu 22 października 2022 r. zorganizowała na terenie Stajni Mortęgi wydarzenie pt. „Hubertus”.

Oryginalnie Hubertus, hubertowiny to święto myśliwych, leśników i jeźdźców, organizowane przez jeźdźców na zakończenie sezonu, a przez myśliwych na początku sezonu polowania jesienno-zimowego. Nazwa pochodzi od świętego Huberta (patrona myśliwych i jeźdźców), którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest właśnie 3 listopada.

Fundacja zorganizowała je nieco wcześniej.

Świętowanie rozpoczęliśmy od celebracji Mszy Świętej w Pałacowej Kaplicy. Następnie jeździecka drużyna wyruszyła w tradycyjny teren. Po terenie odbyła się Gonitwa za lisem. W rolę lisa wcieliła się instruktorka Ewelina dosiadająca Barbi. Po zaciętej gonitwie lisią kitę zdobył Arek ze stajni Dębno. Po gonitwie wszyscy uczestnicy wzięli udział w ognisku oraz poczęstunku.

W wydarzeniu wzięli udział nie tylko jeźdźcy, ale również Goście pragnący zobaczyć tak piękną okoliczność.

Hubertus 2022 Hubertus 2022 Hubertus 2022 Hubertus 2022