Sprzęt za ponad ćwierć miliona na straży zdrowia i życia pacjentów

2016-12-19

Szpital w Nowym Mieście Lubawskim wyposażono w nowy sprzęt endoskopowy, który pomoże ratować ludzkie życie. Darczyńcą została Fundacja „Mortęska”, której fundatorami są Alina i Jan Szynaka, właściciele Grupy Meblowej Szynaka. Uroczyste przekazanie aparatury odbyło się 16 grudnia 2016 roku w obecności przedstawicieli fundacji, personelu szpitala oraz licznych zaproszonych gości.

Za sprawą filantropijnej działalności Aliny i Jana Szynaka, Pracownia Endoskopowa Szpitala Powiatowego w Nowym Mieście Lubawskim została wyposażona w nowy sprzęt o wartości ponad ćwierć miliona złotych. Do dyspozycji pacjentów został oddany viedogastroskop, videokolonoskop i videoduodenoskop. Do tej pory w ciągu roku w pracowni badano 2100 pacjentów, jednakże zakup nowych urządzeń pozwoli znacząco zwiększyć ilość wykonanych badań, a tym samym przełoży się na uratowanie życia i zdrowia większej liczy osób potrzebujących. Ponadto doposażenie pracowni w duendoskop umożliwi rozszerzenie diagnostyki i leczenia o wykonywanie endoskopowej cholangiopankreatografii wstecznej ECPW, która jest innowacyjną metodą mającą kluczowe znaczenie w terapii zwężeń dróg żółciowych i trzustkowych oraz kamicy przewodu żółciowego.

W uroczystym przekazaniu, które odbyło się 16 grudnia 2016 roku, wzięli udział nie tylko właściciele Grupy Meblowej Szynaka oraz przedstawiciele personelu i dyrekcja szpitala, ale również reprezentanci lokalnego samorządu, m.in. Starosta Nowomiejski – Pan Andrzeja Ochlak. Ceremonialnego poświęcenia nowej aparatury dokonał Proboszcz Parafii rzymsko-katolickiej p.w. św. Tomasza Apostoła Ksiądz Zbigniew Markowski.

Podczas przekazania fundatorzy, Alina i Jan Szynaka, wyrazili nadzieję, że nowy sprzęt endoskopowy będzie stał na straży zdrowia i życia wszystkich mieszkańców regionu.